Co je meditace

Meditace je způsob práce s myslí, její procvičování a kultivace, které se provádí s cílem dosažení změn ve vnímání a prožívání vlastního života. Není to ani mudrování o ničem, ani něco exotického, mystického nebo sl
ožité
h
o, určeného jen pár vyvoleným. Je to jednoduchý nástroj pro každého.
 

Každý z nás někdy v životě meditoval. Při rozjímavém pohledu o krajiny, na západ nebo východ Slunce, při užaslém pozorování třpytu slunečního odrazu v kapce vody, pohledu do hloubky očí svého milovaného, při procházce kolem potůčku nebo po hřebenu hor, při poklidném pozorování syna či dcery, jak si v bezpečí hraje s kamarády na písku, při prostém posezení na lavičce... V těchto křehkých chvílích, kdy se naše vědomí zaostří a dovolí nám naplno pocítit sílu a hloubku současného okamžiku tam, kde právě jsme, v takových vzácných chvílích meditujeme.  
  
Takové chvíle někdy trvají jen zlomek vteřiny, jindy nám dovolují spočívat  v průzračnosti současného okamžiku dlouhé minuty. Dávají nám pocítit, jaké to je setkat se sám se sebou. Většinou však za chvíli odplynou a my se se svou myslí vracíme zpět do ruchu každodenního života, víření myšlenek, práce, školy, konkurence, politiky a zábavy, do světa povinností, očekávání, strachů, zodpovědností a stresu. A prchavý okamžik, kdy se svět zastavil a my jsme na zlomek vteřiny setkali s věčností, je pryč.

Praktikování meditace je trénink, s pomocí kterého se ve svém každodenním životě učíme vytvářet pro takové chvíle prostor. Prostor pro setkávání sama se sebou.