Co se odehrává v mysli

Co se odehrává v našem mozku když relaxujeme nebo jen tak „zíráme do prostoru“? 

Vědci se často zabývají otázkou, co se odehrává v lidském mozku v okamžicích, kdy jsme šťastní či nešťastní, zažíváme okamžiky traumatu nebo ztráty. Obvykle se snaží na základě snímků mozku, pořízených v takových okamžicích prostřednictvím magnetické rezonance, demonstrovat rozdílnou aktivitu jeho určitých oblastí. Problémem však zůstává, jak tyto snímky pravdivě interpretovat – výsledky se navíc liší případ od případu, tým od týmu. 

Velmi rozdílná situace nastává v okamžicích tzv. denního snění (DMN), kdy nic neděláme a jen se necháváme svou představivostí unášet. V takové situaci se v našem mozku odehrávají velmi typické vzorce aktivit, které jsou opakovaně dokumentovány v mnoha studiích. Na základě těchto pozorování došli vědci k závěrům, že děje, probíhající v mozku během DMN, jsou velmi důležité pro jeho standartní fungování. Jejich hyperkativita v čase deprese naopak vytváří velice odlišné vzorce mozkových aktivit a praktickou neschopnost putování mysli zastavit. 

Autor článku se svým týmem, složeným z odborníků z Columbijské Univerzity a Newyorského státního psychiatrického institutu,  dokončil výzkumnou studii vlivu DMN na pacienty s chronickou depresí a je přesvědčen o tom, že mozek pacienta s depresí a bez ní funguje zcela odlišně. 
Svým pacientům pod vlivem deprese často doporučuje využívat při léčení jejich onemocnění meditaci. S pomocí pravidelné meditace pacienti obvykle lépe zvládají své nálady a snadněji dosahují zklidnění bez použití léčiv. 

Dr. Hellersteina obzváště zaujalo, jak techniky bdělé soustředěnosti pomáhají lidem v depresi zastavit víření mysli a začít se klidně soustředit na současný okamžik tady a teď. Další výzkum navíc odhalil, že probíhající DMN  funguje u zkušených meditátorů zcela odlišně od začátečníků – dokáží ho lépe regulovat a vědomě tak ovlivňovat jeho vliv na svou psychiku.